Personal tools
You are here: Home Prezentace Bakalářské práce Identifikace prvků matice poddajnosti ortotropních materiálů

Forgot your password?

Document Actions

Identifikace prvků matice poddajnosti ortotropních materiálů při rovinné deformaci

by Tomáš Doktor last modified 2010-04-15 19:03

Bakalářská práce

Přiděleno: Tomáš Fíla

Vedoucí práce: Daniel Kytýř

Obhájeno: rozpracováno

Anotace práce

Měření mechanických vlastností ortoropních materiálů (tzn. s různými mechanickými vlastnostmi v každém směru) je velice komplikovanou záležitostí. Měření musí být provedeno nezávisle v několika směrech pro zjištění všech relevantních materiálových konstant. Cílem práce je stanovení těchto vlastností pouze z jediného vzorku zatíženého v jednom směru. Vzorky jsou nastříkány vícebarevným vzorem (mozaikou), který je při tahové zkoušce snímán optickou kamerou s vysokým rozlišením. Mozaika se natahováním deformuje a kamera tyto změny zachycuje. Z deformovaného vzoru je poté možné metodou optické korelace v programu Matlab získat požadované deformace vzorků. Tyto deformace se porovnáním s výsledky MKP modelu v softwaru ANSYS použijí pro stanovení prvků matice poddajnosti materiálu.